All filters
Be the best possible version of yourself by flaunting this shimmering diamond mangalsutra and struck everyone's heart with your beauty. The numerous primitive arrow motifs placed beside one another in different dimensions have 0.7 carat diamonds encrusted in 14K gold. This sparkling mangalsutra by Senco will be a prized possession for every married woman.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000642674 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 7.37 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.7 carat
|
| Gold Value | ₹63,633(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹58,080 |
| Making Charge | ₹14,171 |
| GST (3%) | ₹4,077 |
| Total Price | ₹1,39,961 |