All filters
Offering a minimalist yet striking appearance, this 0.13 carat diamond mangalsutra crafted in 18K gold will appeal to today's women. The simple design has the shimmer of union, representing the eternal bond of marriage. Please note - The product comes without the chain and the dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000547474 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.51 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹49,922(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹12,852 |
| Making Charge | ₹10,475 |
| GST (3%) | ₹2,198 |
| Total Price | ₹75,447 |