All filters
Just like simplicity reveals the true beauty of life, the simple charm of this shimmering diamond mangalsutra reveals its inner appeal with 0.39 carat diamonds studded in 18K gold. This masterpiece showcases the skills of the karigars at Senco at transforming simple designs into something stunning. The sleek design makes it ideal for everyday wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000636792 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹20,700(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,760 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,792 |
| Total Price | ₹61,509 |