All filters
Every woman is beautiful like the diamonds in the sky and you can flaunt the entire galaxy with these gleaming diamond studs encrusted with 0.29 carat diamonds in 14K gold. They feature an eight-petal flower. Each petal has a different shape, studded with diamonds. Pair them with a sequin saree and shine at every party, without looking overhyped.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000599761 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.54 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹13,297(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,072 |
| Making Charge | ₹5,259 |
| GST (3%) | ₹1,399 |
| Total Price | ₹48,027 |