All filters
Reconnect with your inner child by choosing this charming diamond pendant by Senco inspired by the beauty of the abacus toy. There are four heart motifs in 14K gold with a glossy finish. Sparkling 0.33 carat diamonds are studded in the abstract pattern outlining this stunning pendant and also have a prominent one in the centre.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000638176 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹16,146(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,307 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,552 |
| Total Price | ₹53,262 |