All filters
This arrow-shaped 0.17 carat men diamond pendant with sparkling diamonds encrusted in 14K gold highlights our exquisite craftsmanship. Grab this to look unique every time you are in the mood to create a style statement.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000261155 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Stone Weight | 0.44 carat
|
| Gold Value | ₹9,498(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,613 |
| Stone Value | ₹330 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹822 |
| Total Price | ₹28,191 |