All filters
Let everyone around you know that you are a multi-tasking woman by flaunting this blessed diamond pendant inspired from the power of Goddess Doshobhuja or Goddess with ten hands. The water droplet motif in the middle is completely encrusted with shining diamonds with some more in the trident motif at the bottom. Each hand motif is intricately designed in gold by our karigars to make this diamond pendant a masterpiece.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000659863 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.74 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.07 carat
|
| Gold Value | ₹32,292(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹5,808 |
| Making Charge | ₹8,840 |
| GST (3%) | ₹1,409 |
| Total Price | ₹48,349 |