All filters
This 0.26 carat diamond mangalsutra reflects the beauty of marital vows with an artistically designed lotus and swan motif crafted in 14K rose gold. Create your own identity with this symbol of eternal love and loyalty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000686642 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.74 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹32,292(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,686 |
| Ceramic | ₹290 |
| Making Charge | ₹8,840 |
| GST (3%) | ₹1,954 |
| Total Price | ₹67,062 |