All filters
Step into the realm of mystical protection with this 0.07 carat diamond chain pendant designed with an evil eye and other lucky charm motifs in 18K gold. The perfect accessory to ward off negative energy and amplify the blessings of good fortune.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000737371 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.84 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.08 carat
|
| Stone Weight | 0.77 carat
|
| Gold Value | ₹53,574(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹6,353 |
| Stone Value | ₹982 |
| Making Charge | ₹11,175 |
| GST (3%) | ₹2,163 |
| Total Price | ₹74,247 |