All filters
Elevate your ensemble with this exquisitely crafted diamond lariat necklace. Meticulously set with a seamless trail of diamonds, the necklace draws the eye to a vivid emerald centre, finished with a cascading waterfall drop that lends an elegant, elongating effect. Timeless yet contemporary, this statement piece is designed for the bride who values understated opulence and enduring elegance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGN-D000825045 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 10.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 1.006 carat
|
| Stone Weight | 0.341 carat
|
| Gold Value | ₹87,204(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹88,528 |
| Stone Value | ₹123 |
| Making Charge | ₹24,935 |
| GST (3%) | ₹6,024 |
| Total Price | ₹2,06,814 |