All filters
Just like every drop of water has a story behind it, this sensational diamond pendant with two water droplet motifs has a beautiful story to tell. The floral pattern with four diamonds in the middle of the diamond pendant is the focal point of this masterpiece. Pair it with your everyday wear and shine in the simplest way throughout the day.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000659267 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,393 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,395 |
| Total Price | ₹82,222 |