All filters
Just like the fragrance of petals spreads across the valley once a flower blooms, the beauty of the petal patterns in these exquisite 0.3 carat diamond drop earrings in 18K gold will spread a lot of shine wherever you go. They look like two oval-shaped petals with different dimensions protecting the glow of the floral pattern in the centre.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000584794 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 7.7 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Gold Value | ₹85,232(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,200 |
| Making Charge | ₹14,752 |
| GST (3%) | ₹3,756 |
| Total Price | ₹1,28,940 |