All filters
Repel hostile forces with this 0.22 carat diamond chain pendant designed like an evil eye amulet in 14K gold. The droplet patterns dangling at the bottom will make a subtle yet chic style statement. The design is stunning, just like you.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000696089 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 6.93 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Stone Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹59,834(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,068 |
| Stone Value | ₹275 |
| Making Charge | ₹13,397 |
| GST (3%) | ₹2,868 |
| Total Price | ₹98,442 |