All filters
This 0.49 carat diamond ring crafted in 18K gold is designed with a tilted droplet pattern encrusted with little shiny beauties. The prominent spherical diamond in the centre will ooze glamour and style on various occasions.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000676638 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.54 g
|
| Diamond Quality | F-SI |
| Diamond Weight | 0.54 carat
|
| Gold Value | ₹17,047(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹79,626 |
| Making Charge | ₹5,259 |
| GST (3%) | ₹3,058 |
| Total Price | ₹1,04,990 |