All filters
Explore the beauty and significance of the ancient evil eye symbol with these 0.28 carat diamond hook earrings curated in 14K gold. Our karigars have modernized the traditional charm and created these stylish jewellery in our Everlite collection.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000696083 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Stone Weight | 0.37 carat
|
| Gold Value | ₹26,593(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹26,584 |
| Stone Value | ₹539 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹1,835 |
| Total Price | ₹62,990 |