All filters
Stand out with these 0.34 carat diamond stud earrings, crafted in 14K yellow gold. Featuring a unique inverted V-shaped design, the intricate setting enhances their brilliance, ensuring they shimmer with every movement. A perfect blend of elegance and sophistication for any occasion.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000749993 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Gold Value | ₹20,895(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,560 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,640 |
| Total Price | ₹56,288 |