All filters
Since you are born to shine both in your marital and professional life, this shimmering diamond mangalsutra is the right piece of jewellery for you with its unique design and numerous shining diamonds. A part of the sparkling pendant resembles a spade scopping out your hidden beauty. The sleek pattern makes this shimmering diamond mangalsutra ideal for regular wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000546893 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.47 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹39,023 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹2,173 |
| Total Price | ₹74,603 |