All filters
Give your entire look a contemporary touch with these diamond drop earrings encrusted with 0.19 carat diamonds in 14K gold. There is a subtle magic in every leaf and our karigars have tried to capture it by encrusting one of the leaf motifs with a few diamonds. You can complete your party look with these diamond drop earrings.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000630639 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.37 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Gold Value | ₹20,463(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,428 |
| Making Charge | ₹5,098 |
| GST (3%) | ₹1,230 |
| Total Price | ₹42,219 |