All filters
Soak in the mesmerizing beauty of Monstera leaves by adding these scintillating diamond drop earrings to your jewellery collection. There are two leaf motifs in different dimensions beautifully designed with 0.52 carat diamonds in 14K gold to create these beautiful pieces of art.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000657444 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.52 carat
|
| Gold Value | ₹26,593(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹43,164 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹2,316 |
| Total Price | ₹79,512 |