All filters
Clean geometric lines and a striking scarlet-centred gemstone give these long diamond earrings a bold architectural charm. They elevate structured outfits like blazer dresses, modern sarees, and monotone evening looks, ideal for receptions, gala nights, and upscale celebrations.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000840378 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.5 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Stone Weight | 1.11 carat
|
| Gold Value | ₹30,219(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,200 |
| Stone Value | ₹200 |
| Making Charge | ₹8,330 |
| GST (3%) | ₹2,219 |
| Total Price | ₹76,168 |