All filters
Let the blessings of Goddess Durga bring happiness and peace to your life every time you wear this stunning diamond pendant designed with a 'trishul' and a buffalo motif. The trident motif of Goddess Durga stabbing the buffalo motif representing Mahishashur showcase the skills of our karigars. Pair this divine diamond pendant studded with dazzling diamonds with your festive wear and gather a lot of compliments.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000659853 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹14,247(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹12,459 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹969 |
| Total Price | ₹33,266 |