All filters
Embodying divine elegance, this 0.25 carat diamond chain pendant crafted in 18K gold with a deity tilak motif symbolizes tradition and spirituality. The vibrant meenakari work makes it the perfect accessory to embrace the auspiciousness of Rath Yatra.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000767048 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.62 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹51,139(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,000 |
| Making Charge | ₹10,708 |
| GST (3%) | ₹2,516 |
| Total Price | ₹86,363 |