All filters
Lotus is one of the few flowers that symbolizes the purity of heart and mind, regardless of its roots and strives to rise above all. These holy diamond studs inspired by bloomed lotus motifs offer the perfect blend of diamonds and gold. Exuding sheer elegance, these diamond studs can be worn with any outfit during the festive season and on special occasions.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000659932 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Gold Value | ₹26,593(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,631 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹1,490 |
| Total Price | ₹51,153 |