All filters
This 0.18 carat Goddess Durga diamond pendant, crafted in 18K yellow gold, beautifully reflects the spirit of Durga Puja. Celebrating the strength and empowerment of women, it symbolizes the divine feminine energy of the goddess. Accentuated with stunning meenakari work, it is meticulously crafted by skilled artisans.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000782605 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹38,963(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,840 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹1,896 |
| Total Price | ₹65,072 |