All filters
Encrusted with 0.35 carat diamonds in 14K rose gold, this sacred diamond pendant with a goddess Durga motif represents women who are courageous, powerful and determined. The floral pattern studded with diamonds resembles the sacred lotus flower to make you feel divine during the festive season.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000724912 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.73 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹40,839(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,580 |
| Making Charge | ₹10,942 |
| GST (3%) | ₹2,531 |
| Total Price | ₹86,892 |