All filters
Let your personality shine through the cadence of rugged lines by sliding down this sturdy men diamond ring on your finger. The sparkling 0.21 carat circular diamond placed in the centre of a hollow hexagonal pattern in 18K gold, highlights the beauty of geometrical patterns. The rugged path on either side makes this diamond ring by Senco the right piece of jewellery for every successful man.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000665046 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.28 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Gold Value | ₹58,445(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,502 |
| Making Charge | ₹10,493 |
| GST (3%) | ₹2,834 |
| Total Price | ₹97,274 |