All filters
Radiance unfolds beautifully in this diamond necklace, where a vivid red centrepiece is framed by a prismatic halo and finished with a graceful diamond-encrusted drop. The interplay of gold, diamond, and gemstone brings regal richness to evening lehengas, embroidered ensembles, and classic gowns, a luxe creation crafted for your most special moments. PLEASE NOTE:- The dimensions of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGN-D000840377 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 11.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 1.15 carat
|
| Stone Weight | 0.92 carat
|
| Gold Value | ₹96,701(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹1,01,200 |
| Stone Value | ₹165 |
| Making Charge | ₹18,748 |
| GST (3%) | ₹6,505 |
| Total Price | ₹2,23,319 |