All filters
A vivid gemstone top meets cascading diamond-studded leaf motifs, creating earrings that feel regal and fluid all at once. Perfect for weddings, sangeets, and formal evenings, they shine effortlessly with lehengas, classic silks, or deep jewel-toned gowns.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000840376 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.5 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.58 carat
|
| Stone Weight | 1.91 carat
|
| Gold Value | ₹38,853(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹51,040 |
| Stone Value | ₹343 |
| Making Charge | ₹10,453 |
| GST (3%) | ₹3,021 |
| Total Price | ₹1,03,710 |