All filters
A butterfly is a symbol of luck and has inspired the artistic design of this 0.59 carat diamond ring crafted in 18K rose gold. The prominent wings pattern makes it the ideal piece of accessory every time you are in the mood to create a fashion statement.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000683168 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.59 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹87,080 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹3,487 |
| Total Price | ₹1,19,695 |