All filters
Grace your finest evenings with sculpted radiance in this diamond necklace, where structured lines frame a vivid gemstone with a geometric halo and a sleek, elegant drop. Complementing cocktail gowns, Indo-Western styles, and contemporary festive fits, it embodies an elevated design that shines with refined brilliance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGN-D000840379 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 12.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 1.22 carat
|
| Stone Weight | 0.95 carat
|
| Gold Value | ₹1,04,472(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹1,07,360 |
| Stone Value | ₹171 |
| Making Charge | ₹20,134 |
| GST (3%) | ₹6,965 |
| Total Price | ₹2,39,102 |