All filters
Just like the beauty of a flower lies in its petals, a woman's charm is reflected by the jewellery she flaunts. These 0.2 carat diamond drop earrings crafted in 18K rose gold with two petal patterns will add to your feminine charm. The sparkle of this pair makes it a classy piece of jewellery in your collection.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000686945 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹26,787(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,199 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,596 |
| Total Price | ₹54,775 |