All filters
Encrusted with GemEx certified diamonds, this 0.1 carat solitaire ring is crafted in 18K rose gold with a lotus prong setting. The Heart and Arrow cut shine of the solitaires makes this ring a symbol of eternal love.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000764492 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,476 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,309 |
| Total Price | ₹44,913 |