All filters
Driven by the passion for ceramic that breaks the notion of conventional beauty, this diamond ring offers a beautiful fusion of classic and contemporary design. Shimmering 0.19 carat diamonds beautifully contrast against the warm tones of 14K rose gold, creating a chic and elegant piece of jewellery.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000677838 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹30,392(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹17,202 |
| Ceramic | ₹720 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹1,701 |
| Total Price | ₹58,388 |