All filters
A simple floral design encrusted with a myriad of diamonds renders these 0.7 carat diamond studs a scintillating glow. The serene glimpse of water droplets on bloomed flowers has inspired our karigars to craft these earrings with a similar design in 18K rose gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000686889 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.41 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.77 carat
|
| Gold Value | ₹37,746(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹69,623 |
| Making Charge | ₹8,139 |
| GST (3%) | ₹3,466 |
| Total Price | ₹1,18,974 |