All filters
Droplet is not only a drop, but it also brings miles of peace, grace, and pride. These 0.33 carat diamond studs are made especially for those who love to get drenched and dance like a princess full of grace, innocence, and a friend in her ears. Wear these studs in 14K rose gold anywhere and anytime.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000527998 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.158 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹18,633(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹26,040 |
| Making Charge | ₹4,696 |
| GST (3%) | ₹1,482 |
| Total Price | ₹50,851 |