All filters
A modern statement in motion, this gold ring features an open arc design accentuated with a line of sleek baguette-cut diamonds. A pear-shaped diamond floats delicately, adding brilliance and contrast. Sculptural yet elegant, it’s a contemporary take on everyday sophistication.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000773858 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.9 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.499 carat
|
| Gold Value | ₹54,239(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹47,903 |
| Making Charge | ₹10,357 |
| GST (3%) | ₹3,375 |
| Total Price | ₹1,15,874 |