All filters
Celebrate the spirit of love with this 0.11 carat diamond chain pendant inspired by cupid's arrow. The adorable pendant crafted in 14K rose gold with a heart-shaped ruby will captivate all and leave a lasting impression.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000733449 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.85 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Stone Weight | 0.37 carat
|
| Gold Value | ₹33,241(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,983 |
| Stone Value | ₹330 |
| Making Charge | ₹9,074 |
| GST (3%) | ₹1,579 |
| Total Price | ₹54,207 |