All filters
Romance is very important in any relationship and you will be delighted to witness it in this exclusive piece of diamond ring. This diamond ring is designed with a heart-shaped diamond embedded design that is surrounded by another heart-shaped design with small diamond chunks covering it. An ideal piece for a dinner date with your love with a classy gown.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000617850 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | GH-EF-VVS |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Gold Value | ₹9,498(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,799 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,237 |
| Total Price | ₹42,462 |