All filters
It is time to fall in love, or rather rise, by flaunting this dazzling diamond ring. A shining heart-shaped diamond is placed above a linear pattern encrusted with sparkling beauties. The gleaming 0.41 carat diamonds in 18K gold will look amazing on you, irrespective of the occasion.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000679367 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.54 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.41 carat
|
| Gold Value | ₹17,047(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹49,975 |
| Making Charge | ₹5,259 |
| GST (3%) | ₹2,169 |
| Total Price | ₹74,450 |