All filters
Fall in love with the swirl of the intricate details in this diamond chain pendant with two rhombic patterns in a swirl. This masterpiece by Senco has 0.39 carat diamonds encrusted in 14K yellow gold exuding sheer elegance to add to your uniqueness. The elongated oval pattern has all the sheen required to radiate a lot of admiration wherever you go.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000667454 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.76 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹23,830(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹30,800 |
| Making Charge | ₹5,838 |
| GST (3%) | ₹1,815 |
| Total Price | ₹62,283 |