All filters
True love happens when two hearts find their happy place right beside each other and the karigars at Senco have highlighted this beauty through the unique design of these 0.26 carat shining diamond studs. The two hearts and rhombus patterns in 14K gold are perfectly placed to create a contemporary charm and make them the ideal gift to express your love.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000636421 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.872 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹16,163(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,160 |
| Making Charge | ₹6,263 |
| GST (3%) | ₹1,278 |
| Total Price | ₹43,864 |