All filters
A personality of a lady belongs to her class, and to praise that level of beauty, these amazing diamond drop earrings will flatter your charisma with the extra charm of 0.21 carat diamonds in 18K rose gold. Magnify your creativity by pairing these studs with your office wear, dress or denim.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000497725 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.89 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹31,990(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,574 |
| Making Charge | ₹6,085 |
| GST (3%) | ₹1,760 |
| Total Price | ₹60,409 |