All filters
Women have an astonishing power that always comes with a new vision to embrace the style of any form. This 0.45 carat diamond pendant in 14K rose gold highlights the mesmerizing beauty of the deciduous Ginkgo tree that evolved in an era before flowering plants. The design magnifies modernity in a circular shining diamond-studded pendant and can soothe your soul with its beauty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000584043 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.61 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.45 carat
|
| Stone Weight | 1.16 carat
|
| Gold Value | ₹48,437(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹37,208 |
| Stone Value | ₹15,443 |
| Making Charge | ₹11,074 |
| GST (3%) | ₹3,365 |
| Total Price | ₹1,15,527 |