All filters
Taking the beauty of wavy patterns to the next level, this beauteous diamond ring has an artistic touch with a myriad of diamonds encrusted in a rhombus pattern. The skillful placement of shining diamonds will bring a glow to your entire look. The trendy and unique tone of rose gold makes it one of the best gifts you can choose to express your love.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000594216 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹30,440(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹26,687 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹1,889 |
| Total Price | ₹64,836 |