All filters
Every lotus bud teaches us that it is more important where we reach in life instead of where we came from. Resembling two inverted lotus buds, this diamond chain pendant with 0.36 carat sparkling diamonds and 14K yellow gold will help you enhance your overall appeal with its shimmer. This dazzling chain pendant by Senco will pair well with everything elegant.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000667453 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.454 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹21,188(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,720 |
| Making Charge | ₹5,258 |
| GST (3%) | ₹1,625 |
| Total Price | ₹55,791 |