All filters
Embrace vintage styling with these aesthetic diamond drop earrings, featuring a chevron silhouette softened by flowing curves. The interplay of gold tones enhances their architectural elegance, while diamond detailing adds a refined sparkle. Style them with silk saris, retro-inspired ensembles, or a tailored blouse and palazzo set for an effortlessly elegant, old-world finish.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000860257 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.16 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,080 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,515 |
| Total Price | ₹51,994 |