All filters
Blending nostalgic charm with sophisticated sparkle, this diamond ring set in radiant gold celebrates the timeless allure of the past. Intricate petal accents lend a romantic, heirloom-inspired touch. Pair it with soft pastels, vintage-inspired prints, or classic saris for a refined, feminine look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000860233 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.8 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹24,176(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,272 |
| Making Charge | ₹5,314 |
| GST (3%) | ₹1,463 |
| Total Price | ₹50,225 |