All filters
These brilliant diamond studs with a floral and chandelier motif can even make your simple attire look stunning. The numerous precious diamonds studded throughout the design will make you a head-turner at every party and help you gather praise from your well-wishers. Pair these diamond studs with a sequin saree and complete your reception party look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000630641 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.48 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.46 carat
|
| Gold Value | ₹21,413(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹38,115 |
| Making Charge | ₹5,307 |
| GST (3%) | ₹1,946 |
| Total Price | ₹66,781 |