All filters
Choose these glowing diamond drop earrings and dazzle yourself with the spectacular beauty of the spherical pattern studded with radiant 0.33 carat diamonds. The conventional spherical pattern is given an artistic touch with 18K gold to make you the centre of attraction at every party.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000662014 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹26,787(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,720 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,791 |
| Total Price | ₹61,491 |