All filters
This 0.22 carat diamond ring crafted with a bloomed floral motif in 18K gold is given a unique touch with a creatively crafted band. Showcasing the simplicity of floral patterns through a classic design, this ring is perfect in every way.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000686298 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹26,101 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,267 |
| Total Price | ₹43,472 |